Mapa serwisu Dodaj do ulubionych

Jesteś tutaj:

Metody leczenia niepłodności żeńskiej

Badanie cykli menstruacyjnych – wykonuje się je, aby stwierdzić, czy w czasie cyklu dochodzi do owulacji. Najprostszym sposobem jest poranny pomiar temperatury wykonywany przez kobietę o stałej porze w pochwie, pod językiem lub w uchu. Wyniki pomiarów trzeba nanieść na wykres. Jeżeli w drugiej połowie cyklu temperatura wzrasta i utrzymuje się na wyższym poziomie przez 10-12 dni, oznacza to występowanie jajeczkowania. Innym sposobem jest oznaczanie poziomu progesteronu we krwi i wykonywanie USG przezpochwowego. Jest to sposób bardziej kosztowny, ale pewniejszy.

Diagnostyka hormonalna – badania poziomu hormonów wykonuje się, jeśli stwierdza się brak owulacji. Aby ją wywołać stosuje się następnie różne zestawy leków - optymalne dla danej kobiety.

Histerosalpingografia (HSG) - to badanie, które polega na podaniu kontrastu do wnętrza macicy i jajowodów (przez kanał szyjki macicy) i wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Pozwala ono poznać kształt i wielkość macicy, wykryć jej ewentualne wady, zrosty czy mięśniaki oraz ocenić drożność jajowodów. Wykonuje się je po miesiączce, przed owulacją, jest całkowicie bezpieczne.

Laparoskopia - to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, polegający na wprowadzeniu przez małe nacięcia w powłokach brzusznych endoskopu oraz przyrządów chirurgicznych do jamy brzusznej. Pozwala ono rozpoznać endometriozę, dokładniej zdiagnozować drożność i ruchomość jajowodów oraz ewentualnie usunąć przyczyny niedrożności.

Histeroskopia – to również zabieg operacyjny wykonywany przy użyciu endoskopu, daje możliwość oceny endometrium, ujść jajowodów oraz chirurgicznego usunięcia nieprawidłowości.

Techniki wspomaganego rozrodu

Jeżeli powyższe metody okazują się nieskuteczne lub w danym przypadku ich stosowanie nie jest celowe, można zdecydować się na jedną z technik wspomaganego rozrodu. Ich skuteczność wynosi ok. 30-35%. Trzeba jednak pamiętać, że są one dość kosztowne, na razie nierefundowane przez NFZ i każda próba poczęcia jest dość dużym obciążeniem dla organizmu kobiety.

Inseminacja – polega na podaniu specjalnie wybranych plemników (męża albo dawcy) poprzez szyjkę macicy do jej jamy. Pozwala to na wybranie najbardziej sprawnych plemników oraz na pominięcie czynników je uszkadzających, które czasami znajdują się w śluzie pochwy i kanale szyjki. Jest to najprostsza i najmniej obciążająca dla kobiety metoda wspomagania poczęcia.

Dojajowodowe przeniesienie gamet – to technika, która zwykle wymaga podania kobiecie leków hormonalnych w celu uzyskania kilku lub nawet kilkunastu pęcherzyków w jednym cyklu. Pobiera się z nich komórki jajowe i wraz z plemnikami umieszcza się w jajowodzie, ułatwiając tym samym zapłodnienie wewnątrz organizmu kobiety.

Transfer zygot albo zarodków do jajowodów - podobnie jak w poprzedniej metodzie, niezbędna jest tu stymulacja hormonalna kobiety i uzyskanie kilku komórek jajowych. Łączy się je wówczas poza organizmem kobiety z plemnikami, a uzyskane zarodki podaje się laparoskopowo do jajowodów. Do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety, ale połączone gamety muszą same dotrzeć do macicy.

Zapłodnienie pozaustrojowe – to metoda nie wymagająca zabiegu laparoskopowego. Do zapłodnienia doprowadza się również poza organizmem kobiety (in vitro, czyli „w probówce”), zarodki umieszcza się bezpośrednio w jamie macicy (poprzez jej kanał), gdzie po prostu muszą się one zagnieździć.

Jeżeli po 6 cyklach z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu nie uzyskamy ciąży, powinniśmy odstąpić od dalszego leczenia przynajmniej na kolejne pół roku. Czasem zdarza się, że zmęczony dużymi dawkami hormonów organizm w tym okresie zareaguje spontaniczną, prawidłową owulacją i kobieta zachodzi w ciążę.

Autor: admin ©
Powrót

Komentarze

prosze o pomoc ankieta
studentka.poloznictwa (16-02-2011, 11:46)

Witam serdecznie!

Jestem studentką V roku położnictwa na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej pod tytułem: "Diagnostyka niepłodności małżeńskiej".
Zwracam się z uprzejmą prośbą do Pań o pomoc w uzyskaniu potrzebnych do tego celu danych. Prośbę kieruję do kobiet które miały trudności z zajściem w ciąże i poddały się diagnostyce niepłodności.
Przygotowana przeze mnie ankieta ma na celu ocenę częstości wykorzystania poszczególnych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu niepłodności. Wypełnienie kwestionariusza zajmie Paniom około 20 minut. Badanie jest całkowicie anonimowe, nie wymaga nawet podania adresu e-mail.
Kwestionariusz znajduje się na stronie:
http://www.ankietka.pl/ankieta/48498/diagnostyka-nieplodnosci-malzenskiej.html

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam!

Kalkulator dni plodnych
Oblicz termin porodu
Filmy z porodu

Sonda

 
Blogi

Najwyżej ocenione

_1

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 45

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 26

Stasio-i-zdziwko-D

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 22

Hejka

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 18

Juz-jestem!

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Filipek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Kacperek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 14

Oliver-i-Simon

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Anielcia

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×