Mapa serwisu Dodaj do ulubionych

Jesteś tutaj:

Laktacja - początki karmienia i problemy z tym związane

Decyzja o karmieniu dziecka piersią zwykle przychodzi łatwo. O wiele trudniej, już kiedy maluch się urodzi, w tym postanowieniu wytrwać. Problemy z laktacją pojawiają się bardzo często (zwłaszcza jeśli karmi się pierwsze dziecko), dlatego warto zawczasu zapoznać się z możliwymi trudnościami, aby potem się nie rozczarować i zbyt łatwo nie poddać.

Laktacja

Już w czasie ciąży pobudzana jest aktywność gruczołów mlecznych, jednak dopiero wraz z urodzeniem łożyska (spada wtedy poziom estrogenów, a wzrasta poziom prolaktyny) trafia do przysadki mózgowej informacja o potrzebie wytwarzania mleka.

Pokarm matki nie zawsze jest jednakowy. Po porodzie dziecko spija siarę. Jest to gęsty i żółtawy pokarm bogaty w ciała odpornościowe. W tym okresie też dziecko nie potrzebuje jeszcze dużych ilości mleka – z reguły jest senne i odpoczywa po trudach porodu. Mniej więcej w czwartej, piątej dobie po porodzie siara zmienia się w mleko przejściowe. Wytwarzane jest do około piętnastego dnia po urodzeniu dziecka. Charakteryzuje się większą kalorycznością, mniejszą ilością białka, a większą tłuszczu. Mleko dojrzałe pojawia się około trzeciego tygodnia po porodzie i zawiera więcej laktozy i tłuszczu.

Także w ciągu jednego karmienia mleko zmienia swój charakter, dlatego tak ważne jest opróżnienie piersi do końca. Najpierw dziecko ma możliwość zaspokojenia pragnienia – mleko jest więc wodniste, dopiero później maluch je – kolejna partia mleka zawiera więcej tłuszczu i białka.

W ciągu dnia mleko zawiera więcej białka i laktozy, zaś w nocy jest bogatsze w tłuszcz, dzięki czemu dziecko nie budzi się tak często.

Brak pokarmu / mało pokarmu

Jak pisaliśmy wyżej, w pierwszych dobach po porodzie kobieta może mieć wrażenie, że brakuje jej pokarmu. Utwierdzać w tym przekonaniu może ją dodatkowo płacz przystawianego do piersi dziecka. Nic bardziej mylnego! Naturalne w procesie laktacji jest to, że pierwszy pokarm – siara nie pojawia się w dużych ilościach. Ponieważ jednak konsystencją przypomina gęstą śmietanę, dziecku ta ilość w zupełności wystarcza.

Jeśli malec płacze przy piersi, winy należy upatrywać raczej w technice karmienia. Maluch rodzi się co prawda z odruchem ssania, ale prawidłowego przystawiania trzeba się jednak nauczyć – tak dziecko, jak i matka. Warto wtedy zwracać się z prośbą o pomoc do położnych lub do przyszpitalnej poradni laktacyjnej.

Z czasem, kiedy wszystko się normalizuje, matki nabierają obaw, czy ich pociecha wystarczająco się najada. Wydaje im się, że pokarmu jest mało lub że jest lichy. Te irracjonalne nieraz obawy łatwo przezwyciężyć. Wystarczy jeśli regularnie sprawdzamy przyrost masy ciała w przychodni. Maluch powinien przybierać:

 • 1-3 miesiąc życia: ok. 200g/tydz.
 • od 6 miesiąca życia: ok. 130g/tydz.
 • od 9-12 miesiąca życia: ok. 80g/tydz.

Nawał pokarmu / zastój pokarmu / zapalenie piersi

Między 3-5. dobą po porodzie dochodzi do tzw. nawału pokarmu. Jest to efekt odpowiedzi gruczołów mlecznych na częste przystawianie do piersi. To proces naturalny. Na tym etapie piersi mogą być obrzmiałe, twarde, gorące. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest przystawianie dziecka. Nie polecamy tu opróżniania piersi laktatorem, bo może to spowodować efekt wręcz przeciwny od zamierzonego. To dziecko, nie laktator, ssąc, powinno przesłać do organizmu informację, jakiej ilości pokarmu potrzebuje. Warto też robić zimne okłady.

Jeśli dziecko źle ssie (nie opróżnia całej piersi) lub jeśli przystawiamy tylko do jednej piersi, drugą zaniedbując – może dojść do zastoju pokarmu, a nawet zapalenia piersi. Kiedy pokarm zalega, pierś twardnieje jak kamień, staje się wyjątkowo bolesna, można wyczuć guzki. Dalsze zaniedbania w konsekwencji prowadzić mogą do zapalenia piersi, które dodatkowo objawia się gorączką, dreszczami, bólem głowy. W tej sytuacji trzeba już zastosować leki.

Co należy zrobić przy zastoju pokarmu?

 • często przystawiać dziecko do piersi
 • jeszcze raz przyjrzeć się technice karmienia i wyeliminować błędy
 • zmieniać sposoby karmienia (spod pachy, na leżąco, itd.)
 • masować obolałą pierś, zwłaszcza miejsca, gdzie wytworzyły się grudki
 • zastosować okłady z rozbitych, schłodzonych w zamrażarce liści białej kapusty

Pękające brodawki

Problem rodzi się wtedy, gdy dziecko chwyta pierś zbyt płytko (za brodawkę, zamiast za otoczkę brodawki). Brodawka pęka i krwawi. Sposoby leczenia poranionej piersi:

 • dokładne osuszanie i wietrzenie piersi
 • smarowanie własnym mlekiem
 • zastosowanie maści na zranione brodawki
 • korekta przystawiania dziecka do piersi
 • zwrócenie uwagi na sposób usuwania piersi z buzi dziecka (palcem wskazującym rozsunąć wargi i dziąsła dziecka, następnie delikatnie wyjąć pierś)

Wklęsłe lub płaskie brodawki

Brodawka płaska nie wyciąga się pod wpływem stymulacji czy zimna, natomiast brodawka wklęsła chowa się po uciśnięciu otoczki. Defekt uniemożliwia karmienie piersią, ponieważ dziecko nie umie uchwycić brodawki i ssać. Rozwiązaniem problemu jest wykonywanie ćwiczeń Hoffmana (już w III trymestrze ciąży). Ćwiczenie polega na tym, że chwytamy brodawkę pomiędzy palec wskazujący a kciuk i rozciągamy naprzemiennie – raz w lewą, raz w prawą stronę. Można też stosować kapturki do karmienia, a między karmieniami nakładki korekcyjne (te jednak są dość drogie).

Autor: admin © Monika Moryń
Powrót

Komentarze

najważniejsze że działa
trejsi (23-06-2016, 16:26)

Co kto lubi. Najważniejsze że działa. Ja rozpuszczałam w mleku bo jest smaczniejszy. Za słodki nie był. Mi akurat słodkość zawsze bardzo odpowiada :)

femaltiker
wazylja (22-06-2016, 15:58)

jeżeli chodzi o smak to mi akurat femaltiker nie leży bo jest trochę za słodki, ale w kryzysowej sytuacji rzeczywiście pomógł

Problem z karmieniem
Ola_1988 (25-08-2015, 10:57)

Mnie w szpitalu nikt nie pomógł jak miałam problemu z karmienie piersią, ani polożna ani lekarz :( Dopiero pozniej trafilam do doradcy laktacyjnego ktory pokazal mi rzetelnie jak karmić maluszka i w czym tkwi problem, zaczelam dodatkowo pić femaltiker dwa razy dziennie i na szczescie problem z karmieniem zniknał. Wiem jednak ze dotyka on wiele Mam, dlatego mam nadzieje ze o karmieniu piersia bedzie sie mowilo jak najwiecej

Brać jeszcze kw. foliowy?
kayka (15-04-2008, 9:39)

Bierzecie jeszcze podczas karmienia kwas foliowy? Bo ja nie wiem... Dzieciaczek pewnie na początku jeszcze nie ma swoich wystarczających zapasów. Do tej pory brałam feminatal 400, teraz chyba będę brać ten lepiej przyswajalny z metafoliną. Myślicie, że jest jeszcze taka potrzeba?

Kalkulator dni plodnych
Oblicz termin porodu
Filmy z porodu

Sonda

 
Blogi

Najwyżej ocenione

_1

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 45

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 26

Stasio-i-zdziwko-D

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 22

Hejka

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 18

Juz-jestem!

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Filipek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Kacperek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 14

Oliver-i-Simon

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Anielcia

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×