Mapa serwisu Dodaj do ulubionych

Jesteś tutaj:

Połóg

Połóg to okres poporodowy trwający około 6 - 8 tygodni. W tym czasie cofają się zmiany w organizmie kobiety powstałe podczas ciąży i porodu.

Procesy występujące w trakcie połogu to:

  • inwolucja (czyli zwijanie się) macicy
  • odnowa i gojenie się ran poporodowych
  • laktacja, czyli wytwarzanie mleka
  • powrót czynności jajników

W okresie poporodowym dokonują się również zmiany ogólnoustrojowe, które mają na celu przywrócenie funkcji organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży.

Zmiany hormonalne

2 - 3 dni po porodzie zmniejsza się stężenie hormonów płciowych we krwi (progesteronu i estrogenu). Jest to skutek wydalenia łożyska, które produkowało te hormony. W czasie karmienia piersią wzrasta we krwi poziom oksytocyny i protaktyny, które są niezbędne do prawidłowego procesu laktacji. Czynnikiem pobudzającym ich wydzielanie jest drażnienie brodawek sutkowych.

Zmiany w układzie moczowym

Początkowo możesz mieć trudności w oddawaniu moczu. Jednak już po kilkunastu godzinach ilość oddawanego moczu znacznie się zwiększy. W ten sposób z Twojego organizmu usuwany jest nadmiar płynu tkankowego. Nie zapominaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zmiany skórne

Rozstępy skórne zmniejszają się i przybierają barwę srebrzystoszarą. Nie znikają całkowicie. Przebarwienia na skórze znikają, wyjątkiem są przebarwienia brodawki sutkowej, które mogą pozostać na stałe.

Zmiany w narządach płciowych

Po porodzie zmniejsza się wielkość i masa macicy (z 1000g po porodzie do 50 - 60g pod koniec 6 tygodnia połogu). Zwijaniu macicy mogą towarzyszyć bolesne skurcze. Podczas karmienia piersią bóle te są często bardziej odczuwalne.
Po porodzie wygoić się również musi rana, którą pozostawiło łożysko. Z macicy wydzielają się wtedy tzw. odchody zawierające krew, śluz, fragmenty tkanek, liczne bakterie. W ciągu pierwszych dni odchody są krwiste, później przybierają barwę brunatną, następnie żółtą i białą, na koniec stają się surowicze. Znikają w 4 tygodniu połogu. Ze względu na bardzo liczne bakterie występujące w odchodach musisz szczególnie dbać o higienę.

Problemy z trawieniem

Po porodzie wiele kobiet ma problemy z zaparciami. Oddawanie stolca może dodatkowo sprawić ból, szczególnie u kobiet z zeszytym kroczem. Dlatego powinnaś unikać posiłków zawierających składniki zapierające (np. czekolada, biały chleb, banany, jagody). W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów z dużą ilością błonnika, lekkostrawnych, bogatych w witaminy. Musisz także przyjmować duże ilości płynów.

Pierwsza miesiączka

Najczęściej miesiączka pojawia się od 6 do 8 tygodnia po porodzie u matek niekarmiących piersią. Karmienie piersią może ją opóźnić nawet do kilku miesięcy. Pamiętaj, że karmienie piersią nie stanowi pewnej ochrony przed ponownym zajściem w ciążę!

Zmiany nastrojów

Narodziny dziecka to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Emocje związanie z przyjściem na świat upragnionego dziecka są ogromne. Oczekiwanie, stres, poród są bardzo wyczerpujące. Twój organizm potrzebuje czasu na nabranie sił, chwili wypoczynku. Jednak nie zawsze możesz sobie na to pozwolić. Zbyt dużo obowiązków, nieprzespane noce, ciągłe siedzenie w domu mogą spowodować huśtawkę nastrojów, płaczliwość, uczucie przygnębienia, niepokoju, niezrozumienia. Nie oznacza to jednak od razu depresji poporodowej. To trudny okres dla każdej mamy. Dlatego nie do przecenienia jest rola partnera i rodziny, która musi nas wspierać. W niektórych sytuacjach warto porozmawiać z psychologiem.

Pierwsza wizyta u lekarza

Wizyta kontrolna u ginekologa przewidziana jest na 6 tygodni po porodzie. Jeśli jednak wcześniej zauważysz jakieś niepokojące objawy, powinnaś udać się do swojego lekarza.

Higiena w czasie połogu

W połogu goją się rany powstałe w czasie porodu (po odklejeniu łożyska, nacięciu, pęknięciu lub zeszyciu krocza). Dlatego też w tym okresie szczególnie ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena intymna, dzięki której możesz zapobiec groźnym infekcjom.

Powinnaś podmywać i osuszać krocze co najmniej 3 razy dziennie oraz po każdym skorzystaniu z toalety. Początkowo do mycia powinnaś używać specjalne jałowe zestawy, przegotowaną wodę z dodatkiem środków antyseptycznych. W późniejszym czasie używaj jednorazowych myjek, płynu do higieny intymnej, jednorazowych ręczników. Najlepsze jest podmywanie pod bieżącą wodą (pod prysznicem). Kąpiel w wannie dozwolona jest dopiero po 4 tygodniu. W czasie połogu nie można stosować tamponów, jedynie podpaski, które trzeba często zmieniać.

Autor: admin ©
Powrót
Kalkulator dni plodnych
Oblicz termin porodu
Filmy z porodu

Sonda

 
Blogi

Najwyżej ocenione

_1

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 45

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 26

Stasio-i-zdziwko-D

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 22

Hejka

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 18

Juz-jestem!

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Filipek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 16

Kacperek

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 14

Oliver-i-Simon

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Maja

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 12

Anielcia

Średnia ocena: 5
Liczba głosów: 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×